msgbartop
(تجاری‌سازی ایده­ ها ، اختراعات و یافته­ های پژوهشی)
msgbarbottom

۱۴ مرداد ۹۴ توليد واکسن ويژه ماهيان پرورشي

محققان سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران موفق به تولید واکسن هایی برای ایمن سازی ماهی‌های پرورشی سردآبی شدند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران؛ رئیس پژوهشکده زیست‌فناوری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و مجری طرح تولید واکسن آبزیان گفت: ماهی های سردآبی پرورشی مانند قزل آلا با باکتری های لاکتوکوس و استرپتوکوکوس دچاری بیماری می شوند.
مهرداد آذین افزود: بیماری ماهی های پرورشی سردآبی عوارضی چون خونریزی زیر پوستی، خون ریزی در آبشش ها، کوری و مشکلات مغزی را سبب و در نهایت منجر به مرگ آن ها می شود.
وی گفت: بیماری ماهی های پرورشی با سرعت زیادی منتقل می شود بنابراین برای جلوگیری از بروز این نوع بیماری ها اقدام به تولید واکسن آبزیان کردیم که این واکسن 80 تا 90 درصد ایمن زایی در ماهی ها ایجاد می کند.
آذین با بیان اینکه واکسن آبزیان از خارج وارد کشور می شود افزود: قیمت هر لیتر واکسن خارجی برای آبزیان حدود 500 هزار تومان است که با تولید این واکسن در داخل کشور قیمت هر لیتر آن به یک پنجم کاهش می یابد.
وی با اشاره به روش های استفاده از واکسن آبزیان گفت: این نوع واکسن ها به دو روش خوراکی و تزریقی استفاده می شود که در روش خوراکی واکسن در حوضچه‌های حاوی ماهی ها ریخته می شود، اما در روش دوم واکسن باید به هر یک از ماهی ها تزریق شود که این روش بسیار سخت و زمان بر است.
آذین افزود: این واکسن در تعدادی از مزارع حوضچه های پرورش ماهی آزمایش شده و نتایج بسیار مطلوبی داشته است.

دیدگاه‌ها بسته شده است.