msgbartop
(تجاری‌سازی ایده­ ها ، اختراعات و یافته­ های پژوهشی)
msgbarbottom

۱۲ مرداد ۹۴ سامانه اينترنتي تجارت گياهان دارويي راه‌اندازي مي‌شود.

رئیس انجمن علمی گیاهان دارویی ایران با اشاره به برداشت بی رویه گیاهان دارویی گفت: برداشت بیش از حد باعث نابودی مراتع و کشت زارهای طبیعی شده و رشد گیاهان خودرو را به صفر رسانده است.
دکتر محمدباقر رضایی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: امروزه تمام دنیا به ارزش داروهای گیاهی پی برده اند و کشور ما از لحاظ تنوع گیاهی و اقلیمی دارای منابع غنی گیاهان دارویی است.
وی گفت: متاسفانه در سال های گذشته صادرات چندانی در زمینه گیاهان دارویی نداشتیم و اندک مقدار صادراتمان هم بدون فرآوری محصولات و ایجاد ارزش افزوده انجام می گیرد.
رئیس انجمن علمی گیاهان دارویی با اشاره به نابودی گیاهانی نظیر کتیرا و شیرین بیان افزود: گیاهانی را که کشت زراعی ندارند و به صورت خودرو رشد می کنند بدون در نظر گرفتن حد مجاز برداشت مستقیما صادر کرده ایم و در واقع سود اصلی به جیب کشورهای خارجی رفته است.
رضایی گفت: در ایران نزدیک به 10 هزار گونه گیاهی وجود دارد که تقریبا 800 تا 1000 گونه آن جزء گیاهان دارویی هستند اما از همین مقدار هم، فقط 250 نوع گیاه دارویی را در کشور به صورت سنتی یا صنعتی استفاده می کنیم.
رئیس انجمن علمی گیاهان دارویی افزود: نبود همکاری و هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و وزارت صنایع سبب شده تا گونه های دارویی ما به وضعیت وخیمی برسند.
رضایی گفت: سامانه اینترنتی تجارت گیاهان دارویی با همکاری اعضای این انجمن و علاقه مندان به توسعه گیاهان دارویی طراحی شده است و در هفته جاری راه اندازی خواهد شد.

دیدگاه‌ها بسته شده است.